پرسش و پاسخ


سئوالات متداول در ارتباط با پشت­ بام سبز

در این قسمت سعی بر آن بوده تا به گوشه ای از سوالات متداول شما درباره فعالیتها، نوع گیاهان مورد استفاده و ... پاسخ داده شود.سوالات متداول

چه نوع گياهاني را مي توان در پشت بام سبز كاشت؟

 

طيف وسيعي از گياهان كه آزمايش سازگاري با شرايط سخت محيطي پشت بام را تحمل كرده و گذرانده اند مي توانند كاشته شوند. معمولاً گياهاني كه سطح را پوشش داده، ريشه دواني سريع دارند (باعث جلوگيري حركت خاك توسط باد مي شود)، مقاوم به سرما و گرماي شديد هستند و در مجموع به مدت طولاني در شرايط بام دوام دارند را به كار مي بريم.

 

از چه نوع خاكي براي پشت بام سبز استفاده مي كنيد؟

خاك به كار گرفته بر روي پشت بام تركيبي از مواد آلي و معدني مختلف مي باشد كه در عين سبكي، داراي مواد آلي و مغذي فراوان است كه نياز رطوبتي و غذايي گياهان كاشته شده را فراهم مي كند.

آيا خاك پشت بام سبز ماندگار است؟

بله، با توجه به نوع تركيب خاك به كار گرفته شده و غناي مواد تغذيه اي به كار رفته در آن و از آنجا كه اين خاك نوعي بستر براي نگهداري گياهان است و مواد مغذي به صورت كودهاي شيميايي محلول به صورت مداوم به آن اضافه مي گردد اين خاك براي مدت طولاني ماندگار است.

آيا امكان كاشت گياهان مثمر و سبزيجات در پشت بام سبز وجود دارد؟

بله، با توجه به نوع و ضخامت خاك مي توان برخي از گياهان مانند فلفل سبز و گوجه فرنگي و برخي سبزيجات براي مصرف روزمره را در آن پرورش داد.

وزن پشت بام سبز به چه ميزان است؟

هر متر مربع پشت بام سبز در حالت اشباع از آب بين 80 تا 85 كيلوگرم وزن دارد.

آيا باري معادل 80 كيلوگرم در هر متر مربع براي بام مشكلي ايجاد نمي كند؟

خير، با توجه به اين كه هيچ گونه سربار بر روي پشت بام وجود ندارد اين ميزان بار براي بام مشكلي ايجاد نخواهد كرد.

پشت بام سبز به چه نگهداري هايي نياز دارد؟

مبارزه با گياهان نابجا و هرز، بررسي ساختار به كمك اطاقك بازبيني و آبياري و افزودن كودهاي محلول طبق دسترالعمل كارشناس.

آيا امكان نشت آب و رطوبت به سقف وجود دارد؟

خير، با توجه به اينكه عايق رطوبتي نصب شده توسط لايه هاي پشت بام سبز كاملاً محافظت مي شود و از تماس مستقيم با اشعه مستقيم با اشعه UV نورخورشيد كه عامل اصلي در خرابي عايق رطوبتي است و نيز برخورد هرگونه اجسام تيز و برنده مصون است، بنابراين كاملاً سالم مانده و عمر آن افزايش مي يابد و از امكان نشت هرگونه رطوبت به سقف جلوگيري مي شود.

آيا ريشه دواني گياهان براي سقف مشكلي ايجاد نمي كند؟

خير، لايه اي به نام ضد نفوذ ريشه بر روي عايق رطوبتي نصب مي شود كه مانع رسيدن ريشة گياهان به سطح عايق رطوبتي مي شود همچنين گياهاني كه داراي ريشه دواني وسيع و ريشه هاي صاف نفوذ كننده هستند كاشته نمي شوند.

آيا پشت بام سبز هميشه سبز است؟

خير، بسته به نوع گونه هاي گياهي كاشته شده و فصل سال، برخي تغيير رنگ داده و رنگ هاي قرمز و زرد متمايل مي شوند بعضي ظاهراً خشكيده ولي دوباره شادابي خود را باز مي يابند.

آبياري گياهان پشت بام سبز چگونه صورت مي گيرد؟

مي توان از آبياري زيرسطحي و اتوماتيك استفاده كرد ولي ترجيحاً و با توجه به تجربه چندين دهه ايي كشورهاي پيشتاز در پشت بام سبز از آبياري دستي بهره برده مي شود.سئوالات متداول در ارتباط با ديوار سبزوزن ديوار سبز چقدر است؟

وزن هر جعبه با خاك و گياه: 8 كيلوگرم
وزن ساختار: 40 كيلوگرم
وزن گلدان روي مخزن با خاك و گياه: 25 كيلوگرم
حجم آبي كه مي تواند مخرن را پر كند: 180 ليتر

گياهان چگونه به صورت عمودي در داخل هر جعبه قرار مي گيرد؟

با توجه به ابعاد گياهان، آن ها به تعداد كافي و به صورت افقي داخل جعبه ها كاشته مي شوند و سپس لايه اي از پلي استر براي نگه داري خاك و گياهان بصورت عمودي بر روي هر جعبه كشيده مي شود.

آيا امكان ترشح آب به ديوار وجود دارد؟

خير، با نصب ورقه اي 1 ميلي متري از جنس پلاستيك به ديوار در نوع بيروني و به سازه ديوار سبز در نوع داخلي ديگر آب با ديوار در تماس نمي باشد.

Unitهاي داخلي چگونه استقرار مي يابند؟

Unitها طوري طراحي شده اند كه به صورت مجزا روي چهار پايه قرار گرفته و قابليت تحرك پذيري دارند.

ديوار سبز داخلي ثابت و يا ديوار سبز بيروني چگونه مستقر مي شوند؟

جعبه ها به كمك سازه اي به نام فريم نگهدارنده بر روي ديوار قرار مي گيرند، از طریق سوراخ هايي كه بر روي اين فريم تعبيه شده و در ديوار سبز داخلي ثابت به كمك پیچ و رولپلاک به دیوار آجری یا سفالی و یا از طریق رولبولت در ديوار سبز بيروني به دیوارهای بتونی متصل می گردند.

آيا رنگ Unitهاي داخلي را مي توان انتخاب كرد؟

بله، با توجه به سليقه مشتري و محيطي كه Unitها در آن قرار مي گيرند مي توان از روكش هاي مختلف MDF استفاده كرد.

آيا نوع گياهان آن را مي توانم انتخاب كنم؟

بله، با توجه به سلائق مشتريان از ميان گونه هاي گياهي آزمايش شده و شرايط محيط قرارگيري ديوار سبز گياهان ديوار سبز را مي توان انتخاب كرد.

ديوار چگونه آبياري مي شود؟

دیوار سبز دارای آبیاری قطره ای اتوماتیک می باشد که شامل یک لوله اصلی بوده که از پمپ منشعب گشته و بصورت عمودی بالا رفته، از این لوله اصلی در فواصل معین لوله های آبیاری فرعی منشعب شده است بنابراين آبياري هر جعبه جداگانه مي باشد، آب اضافي هر جعبه وارد مخزن مي شود و دوباره وارد سيكل آبياري ديوار سبز خواهد شد.

هر جعبه و گياهان كاشته شده در آن چه ميزان آب نياز دارند؟

دوره آبياري ديوار سبز هفتگي بوده و در هر دوره هر جعبه 2 ليتر آب دريافت خواهد نمود.

آيا ديوار سبز به نگهداري نياز دارد؟

بله، با انتخاب مناسب و دقيق گونه هاي گياهي، آبياري به موقع و دريافت نور مناسب گياهان از خود محافظت مي كنند. كاري كه بايد انجام داد برداشت برگ هاي خشك و زرد شده و كوددهي با محلول هاي شيميايي و يا واكاشت گياهان در صورت نياز است مانند كاري كه براي گياهان حياط خانه خود انجام مي دهيد.

در صورت آسيب ديدگي برخي از گياهان ديوار سبز براي ترميم آن چه بايد كرد؟

از آنجاييكه كل مجموعه به صورت جعبه هاي جدا از هم مي باشد تنها جعبه اي كه گياه آن آسيب ديده برداشته و گياه آسيب ديده آن تعويض خواهد شد و جعبه در جاي خود قرار مي گيرد و باقي مجموعه دست نخورده باقي مي ماند.

ديوار سبز در زمستان دچار مشكل نمي شود؟

به شرايط جغرافياي، آب و هوايي و گياهان انتخاب شده بستگي دارد بعضي گونه ها در زمستان تغيير رنگ مي دهند، برخي ديگر در زمستان به ظاهر خشك شده ولي دوباره در بهار سبز مي گردند. در بعضي از مناطق گرم تر براي هميشه سبز هستند و در برخي مناطق سردتر فقط در بهار سبز هستند براي مقابله با اين مشكل مي توانيد از گونه هاي هميشه سبز استفاده كنيد اما ديوار سبز داخلي شما در تمام طول سال زيبا و سبز است.

آيا مي توانم جعبه هاي ديوار سبز را خودم نصب كنم؟

بله، حتي مي توانيد آن ها را بر روي ديوار نيز جابه جا كنيد و به سليقه خود بچينيد.

چرا ديوار سبز ساختاري پايدار به حساب مي آيد؟

به خاطر جنس آن.
گياهاني انتخاب مي شوند كه پايدارند و نياز به واكاشت كمتري دارند.
آبياري كمي نياز دارد پس در مصرف برق و آب صرفه جويي مي شود، درست برعكس تكنيك هيدروپونيك (سيستم هيدروپونيك به آبياري مداوم نياز دارد).

چه ميزان نور براي ديوار سبز مورد نياز است؟

بهترين حالت جايي است كه ديوار سبز نور طبيعي و كافي دريافت كند مهمترين مطلب در اين باره نوع گزينش گونه ها مي باشد. براي دريافت اطلاعات بيشتر در اين ارتباط مي توانيد با كارشناس فضاي سبز شركت تماس بگيريد.

چرا ديوار سبز گران است؟

از آنجاييكه ساخت آن نياز به كارگران حرفه اي و متخصص است همچنين داراي روكشي از جنس MDF ، داراي سيستم آبياري و روشنايي بهمراه گياهان ويژه با ابعاد خاص و خاك با تركيبي متفاوت مي باشد.

 

Design by: ramin saffariرامین صفاری

وبلاگ رامین صفاریramin saffari`s blog