دیوار سبز


دیوار سبز

دیوار سبز مجموعه ای از جعبعه های 30×30 می باشد که در صورت آسیب می توان جعبه مربوطه را برداشت وگیاهان را به راحتی تعویض نمود و به هیچ وجه نیازی به کل برداشت کل سیستم نمی باشد.


این جعبه ها به شکل مکعب مستطیل و به ابعاد 10×30×30 سانتی متر و از جنس پلی کربنات- پلی پروپلین می باشند که در قسمت فوقانی آن شیار تعبیعه شده که لوله های آب در داخل آن قرار می گیرند و آبیاری از این طریق انجام می پذیرد.همچنین در قسمت پشت هر جعبه دو قلاب است که جعبه ها توسط آنها روی میله های فریم نگه دارنده قرار می گیرند.


مراحل اجرای پروژه:

 

1- دیدار کارشناسان شرکت از ساختمان یا دیوار مد نظر و تهیه عکس و دریافت نقشه های سازه.

2- تحویل نقشه های سازه به مهندس سازه برای انجام محاسبات و امکان سنجی نصب دیوار سبز(انواع دیوار سبز).

3- تحویل عکس های سایت به مهندس معمار برای تهیه نقشه معماری(انواع دیوار سبز).

4- تهیه نقشه عملیاتی و مشخص کردن نقاط اتصال فریم نگه دارنده و نوع اتصالات به دیوار سبز(مخصوص دیوار سبز نما).

5- نصب فریم نگه دارنده.

 • توضیح : این فریم از پروفیل هایی از جنس آهن ضد زنگ خورده طراحی و ساخته شده که از طریق میل گردهای آهنی ضد زنگ خورده به فواصل مشخص به هم متصل شده و امکان قرارگیری جهبه های متحرک را فراهم می آورند.
 • 6-نصب جعبه های متحرک

7-سیستم آبیاری

   اجزای تشکیل دهنده جعبه های متحرک :

   1) کیسه ژئوتکستایل: کیسه ای از جنس پلی استربه منظور فیلتر کردن آب و همچنین ایجادعایق حرارتی در داخل جعبه ها چسبانده و خاک حاصل از پرس در درون آن قرار می گیرد.

   2) خاک: خاک باید به صورت عمودی دورن هر جعبه متحرک قرار گیرد در نتیجه فشردگی بالایی را نیازمند است تا در طی زمان دچار ریزش نشود برای ایجاد چنین خاکی از قالب و پرس هیدرولیک کمک گرفته می شود.

   3) گیاهان: با توجه به شرایط محل قرارگیری دیوار سبز نوع گونه های گیاهی از لحاظ سازگاریبا میزان نور و دمای محیطی انتخاب می گردند.


   دیوار سبز دارای آبیاری قطره ای اتوماتیک می باشد که برخی از اجزای آن به شرح ذیل است:

   1) پمپ آب: پمپ آب نصب شده برای دیوار سبز بستگی به بزرگی دیوار دارد.

   2) فیلتر: فیلتر بعد از پمپ آب نصب می شود و وظیفه آن نگه داری مواد معلقی است که در آب وجود دارد.

   3) سیستم لوله کشی: یک لوله اصلی از پمپ آب بصورت عمودی کشیده می شود از این لوله به اندازه جعبه های متحرک لوله های فرعی منشعب می گردد( این مرحله قبل از مرحله شماره 6 انجام می گیرد) و لوله ها به همراه نازل ها درون شیارهای تعبیه شده در جعبه های متحرک قرار می گیرند.

   4) تامیر: فواصل زمانی آبدهی گیاهان بوسیله یک تامیر کنترل می شوند. با توجه به دبی آب نازل ها و نیاز آبی گیاهان, تایمر کار می کند در نتیجه آبیاری دیوار سبز بصورت اتوماتیک انجام پذیر است.


   دسته بندی دیوارهای سبز تولید شده توسط شرکت :

   1- دیوار سبز داخلی متحرک (Unitهای داخلی): به مساحت 4/2 متر مربع و به ارتفاع 2/2 متر,طول 1/1 متر و عرض 6/0 متر که کل مجموعه دارای قاب MDFروکش شده می باشد به همراه 12 عدد جعبه متحرک حاوی خاک وگیاه مخصوص محیط آپارتمانی که به صورت عمودی قرار می گیرد و یک جعبه گیاه 3/0×1/1×15/0 متر که بر روی مخزن آب به ابعاد 6/0×1/1×25/0 قرار گرفته و لوله کشی کامل به همراه نازل های خودشوی و یک پمپ آب با قدرت 6000 لیتر در ساعت برای آبیاری سیستم و یک فیلتر دیسکی همچنین 2 لامپ هالوژن تعبیه شده در تاج به همراه کلید برای روشن و خاموش کردن چراغ ها و پمپ آبیاریی.

   2- دیوار سبز داخلی ثابت: در ابعاد گوناگون شامل جعبه های متحرک حاوی خاک وگیاه مخصوص محیط آپارتمانی که به صورت عمودی قرار می گیرند کل مجموعه دارای آبیاری اتوماتیک به همراه فیلتر می باشد. ضمنا این نوع دیوار سبز به کمک پیچ و رولپلاک به دیوار آجری یا سفالی متصل می گردد.

   دیوار سبز بیرونی (محوطه یا نما): در ابعاد گوناگون شامل جعبه های متحرک حاوی خاک وگیاه مخصوص فضای باز که به صورت عمودی قرار می گیرد. کل مجموعه دارای آباری اتوماتیک به همراه فیلتر می باشد همچنین می توان آب افشان هایی برای زیباتر کردن کل مجموعه به سیستم آبیاری آن اضافه کرد ضمنا کل مجموعه به کمک رولبولت به دیوارهای بتونی متصل می گردد.


   مزایای دیوار سبز :

   1- نگهداری آسان

   2- کاهش آلودگی هوا

   3- زیبایی منظر

   4- افزایش ارزش ملک

   5- عدم پرداخت هزینه برای خرید زمین و تبدیل آن به فضای سبز

   6- آبیاری اتوماتیک


   نگهداری دیوار سبز :

   1- هرس کردن(انواع دیوار سبز)

   2- سم پاشی(مخصوص دیوار سبز بیرونی)

   3- کوددهی به صورت محلول( انواع دیوار سبز)

   4-شستشو( مخصوص دیوار سبز بیرونی)

    

Design by: ramin saffariرامین صفاری

وبلاگ رامین صفاریramin saffari`s blog